Почетна  //  Вести  //  Светски дан борбе против дијабетеса 14.11.2024.

svetsk dan dijabetes 2024

„Благостање за бољи живот са дијабетесом”

 

Светски дан борбе против дијабетеса обележава се 14. новембра, на дан када је рођен Фредерик Бантинг, научник који је са Чарлс Бестом 1922. године открио инсулин. Овај дан представља највећу кампању подизања свести о дијабетесу, када се скреће пажња на питања од највећег значаја за оболеле од дијабетеса и дијабетес држи у жижи јавности. Слоган овогодишње кампање је: „Благостање за бољи живот са дијабетесом”. Кампања има за циљ да истакне значај физичког и менталног благостања оболелих од дијабетеса у дијабетолошкој здравственој заштити.

Кључне поруке Светског дана дијабетеса 2024. године су:

1. Живот са дијабетесом

Дијабетес утиче на сваки сегмент живота особе оболеле од дијабетеса и често има негативан утицај на њено благостање. За милионе људи са дијабетесом живот је свакодневна борба. У сваком тренутку – у кући, на послу, у школи – особе са дијабетесом су због своје болести на опрезу, размишљају о ономе шта једу, колико су физички активне, о мерењу гликемије и терапији. Због тога су изложене додатном напору, који их истовремено тера да буду отпорније, организованије и одговорније од других.
2. Дијабетолошка здравствена заштита

У свету, подршка оболелим од дијабетеса у оквиру дијабетолошке здравствене заштите није довољна. Док живот са дијабетесом утиче и на физичко и на ментално благостање оболелих, дијабетолошка здравствена заштита је често ограничена само на контролу нивоа шећера у крви. Због тога је велики број особа са дијабетесом превише окупиран својим стањем и пати.
3, Благостање

Подршка за добробит особе сa дијабетесом треба да буде један од приоритета дијабетолошке здравствене заштите. Светски дан борбе против дијабетеса има за циљ да помогне људима да схвате размере и утицај који дијабетес има на благостање оних који живе са овим обољењем широм света.

Епидемија дијабетеса

Глобално, 537 милиона људи у свету живи са дијабетесом. То значи да приближно свака десета одрасла особа у свету има дијабетес.
3/4 оболелих од дијабетеса живи у земљама са ниским и средњим приходима.
Код готово половине оболелих болест није откривена. Ове особе нису свесне да су болесне и због тога су додатно изложене ризику од компликација које могу утицати на њихово благостање.
У Србији приближно 450.000 особа има постављену дијагнозу дијабетеса, а још 240.000 не зна за своју болест.
Приближно свака трећа особа са дијабетесом тешко доживљава тегобе повезане са дијабетесом и пати због тога.
63% људи са дијабетесом каже да страх од развоја компликација повезаних са дијабетесом утиче на њихово благостање.
1/3 особа са дијабетесом сматра да је тешко да остану позитивни у односу на своје стање.

https://www.batut.org.rs/index.php?content=2911